Facebook Allegro Google+
Kategorie wpisów

E-bikeowe kompendium wiedzy; czyli co warto wiedzieć o rowerach elektrycznych

Rowery elektrycznie to obecnie kategoria rowerów która coraz to bardziej umacnia się na polskim rynku. Jak nazwa wskazuje, rower elektryczny posiada w swoim wyposażeniu silnik oraz baterię z której jest zasilany. Rosnąca popularność przyczyniła się do rozszerzenia klasyfikacji takich rowerów. W najnowszych przepisach regulujących dopuszczenia do użytku obecnie wyróżnia się:

  • Pedelce - są to rowery w których wyłącznym trybem pracy jest wspomaganie pedałowania.
  • E-bike - jest to rower z możliwością niezależnej pracy od pedałowania; konieczna jest do tego manetka gazu, taka jak w skuterach bądź motocyklach. Poza taką możliwością, jak najbardziej można korzystać z funkcji oferowanych przez pedelca.

Dodatkowo te kategorie dzielą się ze względu na moc silnika oraz maksymalną dopuszczalną prędkość. Nie oznacza to, że na rowerze takim nie osiągniemy większej prędkości niż maksymalna; prędkość ta oznacza moment, w którym silnik odcina napięcie od silnika, a rozpędzanie roweru może odbywać się w tradycyjny sposób.

Budowa takiego roweru nie różni się zbytnio od zwykłego roweru, na jego wyposażeniu znajdziemy przerzutki rowerowe, lampki, odblaski i wszystko co możliwe do zamontowania w standardowym rowerze; różnicami są jedynie silnik, bateria oraz manetka kontroli osprzętu elektrycznego

Najważniejszym parametrem w rowerze elektrycznym jest miejsce zamontowania silnika na rowerze, a można wyróżnić jego trzy warianty:

  • Umiejscowienie silnika w suporcie roweru.

Potocznie takie umiejscowienie nazywane jest nazywane "centralnym". Silnik ten umożliwi jazdę po najbardziej stromych zboczach, ponieważ moment obrotowy przekazywany jest na koło poprzez łańcuch, co w połączeniu z przełożeniem tylnej przerzutki daje możliwość sporej regulacji momentu obrotowego, który jest w takim silniku najwyższy ze wszystkich rodzajów. Dodatkowo, takie umiejscowienie silnika korzystnie wpływa na rozkład mas roweru a także silnik posiada w odróżnieniu od innych wariantów czujnik nacisku siły na pedała, przez co wrażenia z jazdy można opisać słowami "jadę tak szybko jak na najcięższym przełożeniu, ale pedałuję w sam raz"

Każde rozwiązanie ma jakieś swoje minusy, w przypadku tego jest to cena, gdyż rowery z takim rozwiązaniem cenowo odstają od swoich "tańszych kolegów".

W naszej ofercie znajdą państwo rowery Leader Fox Altar w dwóch wariantach rozmiarowych oraz kolorystycznych oraz kilka innych modeli, a od lipca zapraszamy do skorzystania z wypożyczalni rowerów Haibike wyposażonych w silnik centralny

  • Silnik umiejscowiony w tylnej piaście

Umiejscowienie takie jest najbardziej popularnym rozwiązaniem w segmencie cenowym rowerów z naszej oferty m.in. w rowerach miejskich marki Lovelec. Silnik taki charakteryzuje się mniejszym momentem obrotowym od silnika centralnego, gdyż moment obrotowy podawany jest bezpośrednio na koło - jest to świetne rozwiązanie przy jeździe offroad oraz mokrym terenie, gdyż przy takim umiejscowieniu minimalizowana jest możliwość wystąpienia poślizgu. Pomimo zamocowania w kole silniku, demontaż koła jest równie prosty co w zwykłm rowerze; wystarczy odkręcić śrubę lub poluzować szybkozłączkę

Największą zaletą jest możliwość odblokowania mocy takiego silnika z poziomu manetki przez użytkownika w rowerach firmy Ecobike. Przestawienie najczęściej dotyczy mocy z 250W na 350W

Z kolei minusem tego silnika jest wynikający z zasady pracy zdolność do przegrzewania się, a takie zjawisko występować będzie przy długich, stromych podjazdach np. na szczyty górskie.

  • Silnik umiejscowiony w przedniej piaście

Jest to dość rzadko stosowanie rozwiązanie. Silnik mocowany w przedniej piaście roweru posiada kilka zalet. Silnik ten w połączeniu z baterią mocowaną na bagażniku zapewnia dobre rozłożenie masy. Z kolei prostsza budowa silnika minimalizuje koszty ewentualnych napraw.

Minusem przy takim montażu silnika jest fakt, iż w przednie koło w rowerze dość łatwo podnieść, co może powodować utratę przyczepności, a jazda na śliskim terenie może być zgubna.

Każdy z tych silników musi z jakiegoś źródła brać energię, a jak powszechnie wiadomo najbardziej uniwersalnym i zarazem przenośnym źródłem energii są baterie. Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie? Otóż najważniejszym parametrem jest jej pojemność; od niej będzie zależało na jakim dystansie będzie nas rower wspomagał. Wśród oferowanych przez nas rowerów rząd pojemności baterii to od 9Ah do 16Ah (warto dodać, iż w rowerach Leader Fox np w modelu Lotus w cenie 5199 zł największa bateria jest oferowana w standardzie), a czas ładowania takiej baterii to około 5 godzin.

Zasięg takiej baterii 16Ah w lekko górskim terenie, przy umiarkowanej mocy wspomagania można śmiało szacować na ponad 100 kilometrów! Pozwala to na całodniowe wyprawy bez obawy o to, że zabraknie paliwa w nogach. Wraz z mniejszą pojemnością, taki zasięg będzie mniejszy

Kolejnym dość ważnym elementem jest miejsce zamontowania baterii. Ma to wpływ na rozłożenie środka ciężkości w rowerze. Baterię może być umiejscowiona:

  • Wkomponowana w ramę roweru
  • Pod bagażnikiem rowerowym
  • Umiejscowiona w miejscu bidonu na dolnej belce ramy
  • Za sztycą rowerową (np w rowerze Ecobike Even)

Żywotność takich baterii jest zaskakująco dobra, jeżeli jest właściwie użytkowana. Ogniwa litowo jonowe z dodatkiem ciężkich pierwiastków zapewniają żywotność baterii na około 700-800 cykli ładowania, a żeby dobrze dbać o baterię nie należy jej zostawiać na zimę w zimnym pomieszczeniu plus warto ją doładować raz w miesiącu.

Zainteresował Cię ten artykuł, a nie stać cię jeszcze na taki rower? Nic nie szkodzi! od lipca 2018 w naszym sklepie funkcjonować będzie wypożyczalnia rowerów elektrycznych! Dla pełnej satysfakcji naszych klientów w ofercie znajdą się rowery marki Haibike, która jest pionierem w branży rowerów elektrycznych!

Obsługa bankuObsługa bankuObsługa bankuObsługa bankuObsługa bankuObsługa bankuObsługa bankuObsługa bankuObsługa bankuObsługa bankuObsługa bankuObsługa bankuObsługa bankuObsługa bankuDotacje UE

Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl