Facebook Allegro Google+
Kategorie wpisów

Narty i wiązania telemarkowe - na jaki sprzęt do telemarku się zdecydować?

Telemark to technika narciarska, która została spopularyzowana w połowie XIX wieku w Norwegii za sprawą Sondre Norheima. Pochodził on z niewielkiej miejscowości położonej w prowincji Telemark słynącej z dużych opadów śniegu. Skonstruował on narty szersze i taliowane i nieco zmodyfikował wiązania. Wprowadził dodatkowy oplot trzymający piętę. Potem telemark rozwijał się również w USA. Obecnie zyskuje coraz większą popularność. Do jego uprawiania potrzebny jest jednak odpowiedni sprzęt, w tym np. wiązania telemarkowe.

Jaki sprzęt do telemarku wybrać?

W zasadzie do uprawiania telemarku wykorzystywać można sprzęt różnego rodzaju. Mogą być to zarówno popularne śladówki, jak i szerokie narty freeridowe. Pięta w czasie zjazdu musi być wolna. But z kolei powinien zginać się w palcach. Dlatego też na samym starcie należy zastanowić się nad swoimi potrzebami.

Obecnie narciarstwo telemarkowe wykorzystuje po prostu narty zjazdowe. Na samym początku swojej przygody z telemarkiem warto zdecydować się na narty zjazdowe z popularnego segmentu all round. Są one dobrym wyborem dla osób początkujących. Kluczem do sukcesu jest to, aby narty, buty i wiązania telemarkowe dobrze ze sobą współpracowały.

Jakie wiązania telemarkowe wybrać?

Wiązania telemarkowe wyróżniają się tzw. wolną piętą. W ich przypadku istnieje możliwość oderwania pięty od narty. Są one najbardziej archaiczną częścią całego sprzętu do telemarku. Obecnie stosuje się kilka głównych systemów wiązań - 75mm, NTN i TTS.

Nowoczesne wiązania telemarkowe wyróżniają specjalne systemy bezpiecznikowe. Dodatkowo ciekawym rozwiązaniem są hybrydy, a więc wiązania pełniące dwie różne funkcje. Łączą one w sobie możliwości wiązań telemarkowych i podejściowych.

W co jeszcze trzeba się zaopatrzyć?

Również i w przypadku butów do telemark wyróżnia się kilka ich systemów. Jest to obuwie skórzane, skórzano-plastikowe i wykonywane z tworzyw sztucznych. Różnorodność modeli jest naprawdę spora.

Co natomiast z kijami? W telemarku używa się klasycznych kijów zjazdowych, których długość jest nieco krótsza od kijów tradycyjnych. Z kolei w przypadku telemarku sportowego stosowane są kije biegowe. Dobrym rozwiązaniem są zawsze kije z regulacją długości.

Osoby uprawiające narciarstwo telemarkowe powinny zdawać sobie sprawę z jego specyfiki. Dlatego powinny mieć zawsze przy sobie również sondę czy detektor lawinowy.

Obsługa bankuObsługa bankuObsługa bankuObsługa bankuObsługa bankuObsługa bankuObsługa bankuObsługa bankuObsługa bankuObsługa bankuObsługa bankuObsługa bankuObsługa bankuObsługa bankuDotacje UE

Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl