Telemark to technika narciarska, która została spopularyzowana w połowie XIX wieku w Norwegii za sprawą Sondre Norheima. Pochodził on z niewielkiej miejscowości położonej w prowincji Telemark słynącej z dużych opadów śniegu. Skonstruował on narty szersze i taliowane i nieco zmodyfikował wiązania. Wprowadził dodatkowy oplot trzymający piętę. Potem telemark rozwijał się również w USA. Obecnie zyskuje coraz większą popularność. Do jego uprawiania potrzebny jest jednak odpowiedni sprzęt, w tym np. wiązania telemarkowe.
Jaki sprzęt do telemarku wybrać?
W zasadzie do uprawiania telemarku wykorzystywać można sprzęt różnego rodzaju. Mogą być to zarówno popularne śladówki, jak i szerokie narty freeridowe. Pięta w czasie zjazdu musi być wolna. But z kolei powinien zginać się w palcach. Dlatego też na samym starcie należy zastanowić się nad swoimi potrzebami.
Obecnie narciarstwo telemarkowe wykorzystuje po prostu narty zjazdowe. Na samym początku swojej przygody z telemarkiem warto zdecydować się na narty zjazdowe z popularnego segmentu all round. Są one dobrym wyborem dla osób początkujących. Kluczem do sukcesu jest to, aby narty, buty i wiązania telemarkowe dobrze ze sobą współpracowały.
Jakie wiązania telemarkowe wybrać?
Wiązania telemarkowe wyróżniają się tzw. wolną piętą. W ich przypadku istnieje możliwość oderwania pięty od narty. Są one najbardziej archaiczną częścią całego sprzętu do telemarku. Obecnie stosuje się kilka głównych systemów wiązań - 75mm, NTN i TTS.
Nowoczesne wiązania telemarkowe wyróżniają specjalne systemy bezpiecznikowe. Dodatkowo ciekawym rozwiązaniem są hybrydy, a więc wiązania pełniące dwie różne funkcje. Łączą one w sobie możliwości wiązań telemarkowych i podejściowych.
W co jeszcze trzeba się zaopatrzyć?
Również i w przypadku butów do telemark wyróżnia się kilka ich systemów. Jest to obuwie skórzane, skórzano-plastikowe i wykonywane z tworzyw sztucznych. Różnorodność modeli jest naprawdę spora.
Co natomiast z kijami? W telemarku używa się klasycznych kijów zjazdowych, których długość jest nieco krótsza od kijów tradycyjnych. Z kolei w przypadku telemarku sportowego stosowane są kije biegowe. Dobrym rozwiązaniem są zawsze kije z regulacją długości.
Osoby uprawiające narciarstwo telemarkowe powinny zdawać sobie sprawę z jego specyfiki. Dlatego powinny mieć zawsze przy sobie również sondę czy detektor lawinowy.