Facebook Allegro Google+
Kategorie wpisów

Jak dobrać długość nart? Podpowiadamy!

Jazda na nartach to jeden z najpopularniejszych sportów zimowych. Kiedy śnieg okrywa ulice, większość z nas szuka rozrywek na świeżym powietrzu, które rozgrzeją przemarznięty organizm. Wiele osób decyduje się właśnie na narciarstwo. Amatorzy jazdy na nartach co roku zapełniają stoki. Zwłaszcza okres ferii zimowych sprzyja takim aktywnościom. Jednak aby dobrze przygotować się do sezonu, warto zadbać o właściwy sprzęt – podstawą są oczywiście narty. Jednym z najważniejszych atrybutów, na które należy zwrócić uwagę przy ich wyborze, jest ich długość. Jak dobrać długość nart do siebie? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Jak dobrać długość nart? O tym nie możesz zapomnieć!

Długość to podstawowy czynnik, bez którego dobór odpowiednich nart nie będzie możliwy. Zarówno za długi, jak i za krótki sprzęt nie spełni swojej roli we właściwy sposób. Zastanawiasz się, jaka długość nart jest najlepsza dla Ciebie? Podczas zakupów lub wypożyczania sprzętu koniecznie musisz zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów.

Rodzaj nart

Wszystko zaczyna się tak właściwie od rodzaju narciarstwa, które chcesz uprawiać. Każdy styl wymaga innego rodzaju nart, nie mówiąc o ich długości, którą dobiera się trochę inaczej w zależności od typu sprzętu.

Wzrost

Pierwszym parametrem, który wpłynie na długość nart, jest Twój wzrost. Będzie on głównym determinantem wyboru właściwego rozmiaru sprzętu. Przykładowo – przyjmuje się, że średnia długość nart biegowych Backcountry dla osoby o wzroście 160 cm wynosi 175 cm. Osoby, które mierzą 170 cm, powinny wybrać narty o długości około 190 cm, a te jeszcze wyższe, osiągające 180 cm, nawet koło 200 cm. Pamiętaj jednak, aby pod uwagę wziąć też inne czynniki.

Waga

Aby wybrać odpowiednią dla siebie długość nart, pod uwagę należy wziąć również swoją wagę. Spójrzmy przykładowo na tabelę rozmiarów nart przeznaczonych do narciarstwa śladowego. Sugerowany rozmiar takich nart dla osoby ważącej od 55 kg do 68 kg to 180 cm. Człowiek, którego waga mieści się w przedziale 75-87 kg, powinien zdecydować się na narty o długości około 195 cm. Zaś osoby ważące 95 kg i więcej, spokojnie mogą wybrać długość nart osiągającą nawet 205/210 cm.

Płeć

To wcale nie żart! Wbrew pozorom płeć odgrywa ważną rolę w dopasowaniu odpowiedniej długości nart. Płeć narciarza ma wielki wpływ nie tylko na długość sprzętu, ale również na takie parametry, jak szerokość, twardość, nie wspominając o designie. Kobiety mają trochę łatwiejszy wybór – mogą zdecydować się zarówno na narty kobiece, męskie czy tzw. unisex i dopasować je po prostu do swojego wzrostu oraz wagi. Dla mężczyzn rekomendowany jest wyłącznie sprzęt z oferty męskiej.

Poziom zaawansowania

Kolejnym znaczącym czynnikiem, na jaki powinieneś zwrócić uwagę podczas wyboru nart, jest Twój poziom zaawansowania w narciarstwie. Osobom początkującym i średniozaawansowanym zalecane jest kierowanie się uśrednionym podziałem, który przedstawiliśmy powyżej. Najbardziej zaawansowani narciarze mają większe możliwości w wyborze swojego sprzętu. Najczęściej sami są świadomi, jak dopasować długość nart do ulubionego stylu jazdy i potrzeb z nim związanych.

Wiesz już, jak dobrać długość nart? Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże Ci dopasować sprzęt idealny do Twoich potrzeb. Jeśli planujesz zakup narciarskiego ekwipunku, gorąco zapraszamy do naszego sklepu. W ofercie czeka na Ciebie szeroki wybór sprzętu, wśród którego coś dla siebie znajdą zarówno początkujący, jak i zaawansowani miłośnicy zimowych szaleństw.

Obsługa bankuObsługa bankuObsługa bankuObsługa bankuObsługa bankuObsługa bankuObsługa bankuObsługa bankuObsługa bankuObsługa bankuObsługa bankuObsługa bankuObsługa bankuObsługa bankuDotacje UE

Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl